.

logo_szko__y

Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Starej Wojskiej

.

MATEMATYKA

W PODSTAWÓWCE

..

Matematyczny portal edukacyjny MATMAG.pl to najbardziej rozbudowana polska platforma e-learningowa do nauki matematyki dla uczniów szkół podstawowych.

.
.

Matematyka i informatyka

.

Tabliczka mnożenia

 

 

.

Niniejsza witryna jest

budowana za pomocą

CMS "DRAGON"

Symbolika liczb
Starożytni Grecy uważali liczby parzyste i nieparzyste za przeciwieństwo. Liczbami nieparzystymi chętnie posługiwały się czarownice i wróżki, zwłaszcza 3 i 9. Zgodnie z wierzeniami były to liczby przynoszące szczęście i mające czarodziejską moc.
Symbolika liczb
Liczbę 0 i jej znaczenie w zapisywaniu liczb odkryto w Indiach. Zero tworzy z jedynką liczbę 10. O człowieku bezwartościowym, czyli takim, który nic nie robi lub źle postępuje, mówi się "to jest zupełne zero".
Natomiast zabytki klasy zerowej (np. zamki, kościoły, miasta) są bardzo cenne dla ludzi na całym świecie.
Symbolika liczb

 

Liczbę 1 uważano dawno, dawno temu za liczbę najdoskonalszą. Jest to pierwsza liczba nieparzysta. Wszystkie inne liczby pochodzą od jedynki, np.2, to1 + 1. Jeden - ile to jest: dużo czy mało? Zastanów się! Wszyscy chcą być pierwsi: w nauce,w sporcie, w zabawie, ale nikt nie chce dostać jedynki z klasówki!

Symbolika liczb

 

Liczba 2 jest pierwszą liczbą parzystą. Uważana była przed wiekami za liczbę złowieszczą. Często oznaczano nią szpiegów, policjantów albo wysłanników. Jednocześnie jest bardzo ważna: człowiek ma dwoje oczu, uszu, dwie ręce, dwie nogi. Wszyscy na pewno znają przysłowie: " Gdzie dwaj się kłócą , tam trzeci się cieszy".

Symbolika liczb
Liczba 3 to liczba nieparzysta, przynosząca szczęście.

Chętnie posługiwali się nią bajarze, pisarze i wróżki.

Zauważ tylko: trzej muszkieterowie, trzy wróżki, do trzech razy sztuka, raz, dwa, trzy - start!

Znane jest łacińskie przysłowie: "Wszystko, co złożone z trzech, jest doskonałe",  a mówić "trzy po trzy" znaczy pleść bez sensu.

Symbolika liczb

 Liczba 4 uchodziła za liczbę świętą, zwłaszcza w starożytnej Grecji. Są cztery strony świata, cztery pory roku, a my często szukamy czterolistnej koniczyny, która przynosi szczęście. O człowieku przebiegłym mówi się: "kuty na cztery nogi", a "spadać na cztery łapy" - to bezpiecznie wychodzić z każdej sytuacji.

Symbolika liczb
Liczba 5 uważana była za liczbę szczęśliwą. Była między innymi symbolem potęgi Boga i człowieka (rozstawione nogi i ręce oraz głowa). Mamy pięć palców u ręki, pięć palców u stopy, pięć zmysłów: wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Mówi się: " ni w pięć ni w dziewięć"- bez sensu, "piąte koło u wozu" - rzecz zbędna, "znać coś jak swoje pięć palców" - znać coś bardzo dobrze.
Symbolika liczb

Liczba 6 uznawana była za liczbę szczęśliwą i stała się symbolem pokoju
i szczęścia. W religii chrześcijańskiej oznacza liczbę dni, w ciągu których Bóg stworzył świat. Kiedyś w Polsce bito monetę srebrną, która miała wartość 6 groszy. Dziś szóstka to najwyższa ocena w szkole - celujący!.

Symbolika liczb

Liczba 7 to liczba szczęśliwa i magiczna. Nawet dziś niektórzy wierzą w szczęśliwą siódemkę. Siódmy dzień tygodnia to dzień świąteczny, a  siódmego dnia miesiąca na pewno spotka nas coś przyjemnego. Na siódme pytanie konkursowe na pewno odpowiemy! Ale mówi się także "ocet siedmiu złodziei" o kimś niezadowolonym lub "od siedmiu boleści" o czymś bez wartości. W bajkach przetrwało siedmiu krasnoludków i siedmiu braci zaklętych w czarne kruki. Podziwiamy siedem cudów świata.

Symbolika liczb

 Liczba 8 była uznawana za symbol doskonałości i nieskończoności.
Ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Osiem osób liczyła załoga Arki Noego ( Noe, jego żona i trzej synowie Noego z żonami). Cyfra 8 również ma określone znaczenie. Są dwa splecione węże kaduceusza. Kaduceusz to laska herolda uważana za czarodziejską, na której wiją się dwa węże i patrzą sobie w oczy. W matematyce posługujemy się znakiem nieskończoności, a jest to cyfra 8 w pozycji leżącej . Cyfra 8 znajdowała się na dawnych monetach hiszpańskich peso wartości 8 reali, równym wówczas 1 dolarowi. Znak $, oznaczający dolara amerykańskiego, kojarzy się niektórym z cyfrą 8. " Ósmy cud świata" to rzecz budząca powszechny podziw.

Symbolika liczb

Liczba 9 uchodziła za liczbę szczęśliwą, która pomnożona stale się odtwarza.

Zobaczmy jak:

9 ∙ 2 = 18 i 1 + 8 = 9

5 ∙ 9 = 45 i 4 + 5 = 9

9 ∙ 3 = 27 i 2 + 7 = 9

4 ∙ 9 = 36 i 3 + 6 = 9

6 ∙ 9 = 54 i 5 + 4 = 9

7 ∙ 9 = 63 i 6 + 3 = 9

Liczbą 9 chętnie posługiwano się w magii i bajkach.

Symbolika liczb

Liczba 10 jest sumą pierwszych czterech liczb: 1 + 2 + 3 + 4 =10.

Zawsze była uważana za liczbę świętą.

Dziesięć to suma palców obu rąk i suma palców obu nóg. Gdy chcemy się uspokoić, liczymy do dziesięciu, gdy chcemy dodać sobie odwagi lub mocy, także liczymy do dziesięciu. Wszyscy znają dziesięcioro przykazań, a często ludzie sami wymyślają dziesięć zasad i zalecają ich przestrzeganie.

Symbolika liczb

 Liczba 11 jest między innymi symbolem nadmiaru i przesady, nieporządku i grzechu. Ma duże znaczenie w religii chrześcijańskiej. Oznacza niekiedy grzech, gdyż przekracza 10 (liczbę Dziesięciorga Przykazań).

Liczbę 11 znają przedszkolaki w wierszyku Marii Konopnickiej pt. "Pranie" ("Pucu! pucu! chlastu! chlastu! Nie mam rączek jedenastu...").

Symbolika liczb

Liczba 12 była uważana za liczbę szczęśliwą i świętą.

Rok ma dwanaście miesięcy, jest dwanaście znaków zodiaku, było dwunastu apostołów, ale i zbójców, tuzin i dwanaście sztuk.

Rzymianie na 12 tablicach z brązu spisali kodeks praw. Prawo dwunastu tablic było pierwszym dokumentem pisanym, świadectwem kultury Rzymu. Młodzież rzymska uczyła się z nich czytać.

Symbolika liczb

Liczba 13 symbolizuje katastrofę, zdradę i często uznawana jest za liczbę pechową i złowróżbną, chociaż i za liczbę świętą.

W czarnej magii wzywano trzynaście demonów, a w sabatach uczestniczyło podobno dwanaście czarownic i Szatan.

Ludzie wierzą, że trzynaście jest liczbą pechową. W wielu krajach nie oznacza się nią numerów pokoi w hotelach, a marynarze niechętnie wypływają w rejs trzynastego dnia miesiąca.

Symbolika liczb
Liczba 40 uważana jest za magiczną, ponieważ często występuje w Biblii. Oznacza oczekiwanie, przygotowanie, zakończenie cyklu zmian, dopełnienie się. W Biblii: Wody potopu pokrywały ziemię przez 40 dni i nocy, Mojżesz 40 dni i nocy bez jedzenia i picia oczekiwał aby otrzymać Tablice, 40 lat trwała wędrówka Izraelitów przez pustynię, po 40 lat królowali Dawid, Salomon i Joas, Jezus przez 40 dni pościł na pustyni,  a po zmartwychwstaniu przez 40 dni pokazywał się uczniom, od Środy Popielcowej do Wielkanocy upływa 40 dni Wielkiego Postu
Przysłowia: "Życie zaczyna się po czterdziestce", "człowiek jest głupi do czterdziestego roku życia; gdy wtedy zaczyna pojmować swą głupotę, jest już za późno"
[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )